Kuchnia dla dziecka

Zabawa w gotowanie

Dziewczynki bardzo lubią naśladować swoje mamy. Już w wieku dwóch trzech lat zabawy typu odgrywanie różnych ról mają ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci. Czynnością, którą codziennie rodzice malucha wykonują jest przygotowanie posiłków, gotowanie. Nie zawsze jednak możemy pozwolić, żeby dziecko gotowało razem z nami. Czasami może być to zbyt niebezpieczne, gdy dziecko próbuje dostać się do gorących garnków lub na przykład niezbyt ekonomiczne, gdy zaczynają wylewać hektolitry wody w próbie zmywania naczyń. Gdy nadchodzi ten czas, kiedy dziecko garnie się do pomagania nam w kuchni, a nie wszystko może z nami robić, warto pomyśleć o zakupie zabawkowej kuchni w której dziecko będzie mogło odgrywać zabawę w gotowanie. Jednak jaką kuchnię wybrać? Jakie powinna mieć funkcje? Czy kolorowa plastikowa kuchnia jest lepsza od tradycyjnej drewnianej? Tutaj wszystko zależy od zasobności portfela, kwoty jaką chcemy zainwestować w tą zabawkę. A naprawdę warto w nią zainwestować, ponieważ większość dzieci uwielbia ten rodzaj zabawy.

Kuchnia dla dziecka

Zacznę od tego, co jest niezbyt dobre i z całą pewnością tych produktów nie polecam. I znów zabawki Smoby są na celowniku. Niestety zabawki tej firmy konsekwentnie nie są najlepszej jakości. Kuchnie tej firmy, mimo, że nie należą do najtańszych, ładnie wyglądają tylko na obrazku. Plastik, z którego są wykonane nie należy do najgubszych, elementy łatwo się łamią, a kuchnie nie należą do stabilnych. Wszystkie elementy dekoracyjne to naklejki, które wkrótce po rozpoczęciu zabawy zaczynają się odklejać, jeśli tylko w użyciu jest choć trochę wody. Uważam, że nie warto w te produkty inwestować, gdyż na pewno nie posłużą zbyt długo w pierwotnej formie…

Z rozwiązań plastikowych najciekaszą opcją są zabawki tego typu Little Tikes. Możemy spodziewać się solidnych, kolorowych i interaktywnych rozwiązań, które zapewnią dużą frajdę dziecku, które bawi się taką zabawką.

Najlepszym rozwiązaniem są moim zdaniem zabawki drewniane, które są lakierowane lub malowane. Kuchnie drewniane należą do stabilnych, są też kolorowe egzemplarze, mniejsze i większe.

kuchnia dla dzieci kidkraft

fot. kidkraft.com

Wybór jest bardzo duży niestety na przykład markowe kuchnie KidKraft są trudno dostępne na polskim rynku. Są bardzo kolorowe, niektóre zawierają cały ciąg kuchenny łącznie z lodówką. W niektórych zestawach występuje nawet pralka. Niestey na tak dużą zabawkę trzeba dysponować dużą powirzchnią do zabawy. Duże kuchnia KidKraft sparawdzają się doskonale w przedszkolach, gdzie zabawką jednocześnie bawi się wiele dzieci.  Wiele modeli występuje w pastelowych kolorach, które zachwycają małe dziewczynki. Ceny kuchni firmy KidKraft wahają się od ok 300 zł do 800 zł.

Najbardziej optymalną opcją łatwiej dostępną jest zabawka – kuchnia dla dzieci firmy IKEA. Nie należy ona do kolorowych, jednak jest całkiem duża – posiada piekarnik , płytę , zlew oraz nadstawkę z mikrofalówką – wszystko co potrzebne do zabawy.

kuchnia dla dzieci ikea

fot. ikea.com

Kuchnia rośnie razem z dzieckiem poprzez 3 różne ustawienia wysokości nóg. Posiada też gorące palniki z diodami, które można włączać i wyłączać a  działają na baterie. Do tego można dokupić solidne metalowe zestawy garnków, blaszki i formy do pieczenia ciasteczek,porcelanę, pluszowe jedzenie z rzepami do urozmaicenia zabawy. Wszystko wygląda ładnie i solidnie i jest w zupełności wystarczające do kreatywnej zabawy w gotowanie. Dodatkową zaletą kuchni z IKEA jest to, że możemy wraz z dzieckiem ją udekorować i pomalować. Nabierze wtedy orginalnego charakteru i każda mała dziewczynka będzie zachwycona nową dekoracyjną formą zabawy z kuchnią ;).